MŮJ PRVNÍ ROKAneb průvodce pro štěněčí rodiče

Jedno kotě nebo raději dvě?

Záleží na tom, kolik času jste schopni a ochotni své kočce věnovat.Máte-li rodinu, ve které je téměř pořád někdo doma nebo alespoň malého pejska, kočka může stále někoho pozorovat. Má pocit, že se neustále něco děje a nenudí se. V takovém případě se nemusíte bát, že by jí kočičí společnost chyběla.

Pokud jste ale časově velmi vytížení a kočku chcete tak trochu i proto, aby na Vás doma někdo čekal a vítal Vás, pak je lepší pořídit kočky rovnou dvě. Rozdíl v péči o jednu či dvě kočky je minimální. Kočky jsou společenská zvířata a přílišná samota jim nesvědčí. Ideální je pořídit dva sourozence, kteří se dokonale znají, a tak si i snáze zvyknou na nové prostředí. Druhá možnost jsou dvě přibližně stejně stará koťátka, která se spolu lépe a dříve sehrají než kotě a starší kočka. Odměnou Vám budou téměř cirkusová představení, kterých jsou koťata, ale i dospělé kočky schopné.

Kočku nebo kocoura?

Pokud se nehodláte věnovat dalšímu chovu a koťátko chcete jako společníka, pak bude nejvíce záležet na tom, se kterým kotětem si padnete do oka. Všeobecně platí, že kocouři bývají zvědavější a také větší šašci. Kočky jsou naopak celkově aktivnější a velice rády „užitečné“ – zcela jistě Vám nejednou budou asistovat při vaření. Ale i zde existují výjimky, které předchozí tvrzení zcela popřou. Velmi záleží na povaze a zázemí, ve kterém koťátka vyrůstala.

PÁR PRAKTICKÝCH RAD

Většina koťátek přebírá své návyky od matky.

Je tedy ideální, pokud s ní tedy stráví dostatek času. Čím dříve naučíte Vaše koťátko na pravidelnou péči, tím lépe. Doporučujeme formu hry a odměny – nechá se učesat, dostane pamlsek. Takto nenásilně přistupujte ke všem úkonům, které budete s koťátkem provádět.

Ovšem i zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět a preventivní kontrola stačí jednou za měsíc. A co je při péči o kotě dobré pravidelně sledovat?

Kastrace

Pokud nechcete založit chovatelskou stanici, pak nezáleží, zda si pořídíte běžné kotě nebo kotě s PP (průkaz původu). Kastrací zajistíte lepší životní podmínky nejen vaší kočce, ale i sobě. Většina chovatelů ušlechtilých koček dává do nových rodin koťátka již kastrovaná.

Kastrace koček má několik výhod. Kastrované kočky jsou méně agresivní, důvěřivější a jejich teritorium je menší, což snižuje riziko nehod a bojů s jinými kočkami. Kočky nemrouskají a nehrozí rizika zánětu dělohy. Kocouři zase neznačkují v bytě své území. Obě pohlaví se zbytečně nevysilují, nehubnou a neztrácí kondici. Kastrované kočky žijí v průměru déle než nekastrované, jsou vyrovnanější a méně podléhají stresu. Kastrace v neposlední řadě zabraňuje nežádoucí reprodukci koček.