Mazlíčci v době covidu

Jsme sice optimisté, ale nepodceňujeme rčení „štěstí přeje připraveným“. A tak jsme připravili návod, jak zvládat změny režimu se svým parťákem v případě lockdownu i rozvolňování.

Pro naše chlupáče jsou to totiž nečekané změny. Neví, proč je páníček najednou skoro pořád doma, proč chce dělat věci, na které dřív neměl čas nebo proč je najednou zase přes den pryč. A tak je na nás jim pomoci tuhle zvláštní dobu překonat.

JAK ZVLÁDNOUT
LOCKDOWN

JAK ZVLÁDNOUT
ROZVOLŇOVÁNÍ

Je to tu zas. Zas budeme trávit více času doma, než bychom chtěli. A změní to denní rozvrh nejen nám, ale i našim parťákům. Víš, jak svému mazlíčkovi pomoci lépe snášet změny režimu i tvou neustálou přítomnost?

PSI

Pes bude mít z naší časté přítomnosti upřímnou radost. Tuto dobu bude brát jako ty volné dny, kdy jeho páníček nikam nechodí a tráví s ním celý den. Takové „prázdniny“ se ale můžou protáhnout i na několik měsíců. A pejsek na nás může brzy začít zkoušet různé kousky ze svého repertoáru neposlušnosti. Jak mu to celé zjednodušit, ale zároveň ho utvrdit v jeho jistotách?

  • Dodržuj režim. Nepolevuj, ale naopak upevňuj pravidelný režim. Všechny činnosti jako vycházky, trénink nebo jídlo plánuj tak, aby probíhaly vždy ve stejný čas a odpovídaly svým rytmem době, kdy normálně chodíš do práce. Psi pevný rytmus vyžadují, je velmi důležitý pro jejich duševní zdraví i pohodu.
  • Cvičte nové dovednosti. Pejsci to milují. Jakákoli aktivita s jejich člověkem je pro ně štěstí. Rádi se učí. A teď je ten pravý čas toho využít! Trénuj metodou pozitivní motivace a nezapomeň řádně odměňovat. Pod dohledem si psi mohou také užívat něco na žvýkání a kousání.
  • Připomínej pejskovi povel „místo“. I když je páníček stále nadosah, má právo na trochu soukromí. A stejně tak i pejsek.
  • Nepřeháněj to s vycházkami. Doporučujeme vycházky příliš nenavyšovat, aby si na to pejsek nezvykl. Pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý a je samozřejmě v pořádku, když nějaká ta procházka během dne přibyde. Více pohybu ale také znamená více odpočinku, který pejsek bude potřebovat.
  • Děti jsou součástí smečky. Odreagovat se musí všichni. Zapoj své děti i psa do společných her. Jak? Připravte spolu různé schovávačky či hlavolamy – třeba pamlsky schované v zarolovaném ručníku, v kuličkách z papíru. I z tebe či dětí se může stát pochoutková schovka. Nezapomeň, že hru začíná i končí vždycky člověk.

KOČKY

Kočka je vládce domácnosti a permanentní přítomnost člověka nebo dokonce celé tlupy pro ni může být dočasně nepříjemnou zkušeností. Má ráda svůj prostor, klid a nás lidi může najednou považovat za narušitele svého království. Co dělat, aby si kočka zvykla na naši častější přítomnost?

  • Nech jí její prostor. Pamatuj, že bydlíš u své kočky, a ne naopak. Je to zkrátka tak. Tam kde je zvyklá se pohybovat, tam se také pohybovat bude. Nezavírej ji do jiné místnosti. Byl by to pro ni stres.
  • Respektuj její biorytmus a přání. I když ti to tak může připadat, kočce nevadí, že tam jsi. Když tě bude chtít ignorovat, bude tě ignorovat. Nech ji vždy dělat to, co chce. Když chce spát, nech ji spát, a když se chce naopak mazlit, dopřej jí trochu drbání. Určitě ji ale nenuť k interakci v době, kdy o to nejeví zájem.
  • Dodržuj společné rituály. Tak jak jste zvyklí vždy ve stejnou dobu. Sice si tu vyšetřenou hodinku, kdy se nemusíš chystat do práce, nepřispíš, ale je to tak lepší pro obě strany. Jaké rituály máme na mysli? Třeba ty budící a mazlící. Přípravu ranního krmení. Odpolední svačinka i večerní hry.
  • Pozor na děti. Děti budou mít tendence se v mezičase kočce více „věnovat“. Vysvětli jim, že kočka potřebuje svůj režim. Že potřebuje hodně spát, mít klid a prostor, a že mazlit se a hrát si s ní je možné jen až ona sama bude chtít. Kočku nemůžeme do ničeho nutit. Častější kontakt jí nemusí být vždy příjemný.